Menu Zamknij

 

2018-03-05-plakaty

„MIEJSCE EDUKACJI WALDORFSKIEJ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE"

Konferencja dla pasjonatów edukacji alternatywnej jak i dla tych,
którzy chcą ją dopiero poznać: pedagogów, nauczycieli, rodziców

31 MARCA 2019, GODZ. 9:30 - 15:30

WSE UAM, UL. SZAMARZEWSKIEGO 89 E, SALA B

Program:

9:30 - 9:40 OTWARCIE KONFERENCJI: prof. UAM hr hab. Renata Michalak

9:40 - 10:00 OBRAZY I INTERPRETACJE DZIAŁAŃ PEWNEJ SZKOŁY
WALDORFSKIEJ W AUSTRII - prof. Stanisław Dylak

10:00 - 11:30 „WAKING, DREAMING, SLEEPING". „WHAT KIND OF
CONSCIOUSNESS IS ESSENTIAL FOR WALDORFPEDAGOGY" - prof. Jost Schieren

dziekan Wydziału Edukacji Alanus Hochschule w Alfter, Niemcy

11:30 - 11:50 PRACA MÓZGU W CZASIE WOLNYM - prof. zwyczajny dr hab.
Maciej Błaszak

11:50 - 12:00 OTWARCIE WYSTAWY POLSKICH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
WALDORFSKICH - Marek Mikołajczak

12:00 - 12:30 przerwa na lunch

12:30 - 12:50 27 LAT SZKOLNICTWA WALDORFSKIEGO W POLSCE - Adam
Winiarczyk

12:50 - 13:10 JĘZYK PONAD GRANICAMI - Dorota Pawlik

13:10 - 13:30 GDZIE JEST SŁOŃ?CZYLI PEDAGOGIKA WALDORFSKA W DRODZE -
Marek Sołek

13:30 - 14:00 przerwa kawowa

14:00 - 14:20 WPŁYW ZARZĄDZANIA KOLEGIALNEGO NA EFEKTYWNOŚĆ
FUNKCJONOWANIA PLACÓWKI OŚWIATOWEJ - Angelika Apanowicz

14:20 - 14:40 JAK UWOLNIĆ SIĘ OD NADMIARU FAKTÓW. PODEJŚCIE DO
NAUCZANIA HISTORII W PEDAGOGICE WALDORFSKIEJ - Laura Piotrowska

14:40 - 15:00 PANEL DYSKUSYJNY

15:00 - 15:10 PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE Renata Michalak

15:10 - 15:30 MINI KONCERT ZESPOŁU JAZZOWEGO UCZNIÓW I ABSOLWENTÓW
POZNAŃSKIEJ SPOŁECZNEJ WALDORFSKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I SPOŁECZNEGO
GIMNAZJUM - dyrygent Darek Tabisz

opłata konferencyjna wynosi 35 zł

Zgłoszeniem jest dokonanie wpłaty na konto: Stowarzyszenie Edukacyjne
Wolna Szkoła Waldorfska:
12 1020 4027 0000 1202 0426 9668 do dnia 25 marca z tytułem:
KONFERENCJA

Organizatorzy: Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, Społeczna Waldorfska
Szkoła Podstawowa oraz Społeczne Gimnazjum z Poznania

________________________________________

100 lat Pedagogiki Waldorfskiej – Poznań

 KIERMASZ/ WARSZTATY/ WYSTĘPY ARTYSTYCZNE

DATA: 23.03.2019

MIEJSCE:  Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

 

11.00 - Otwarcie Kiermaszu

- warsztaty malarskie, robienie mandali, robótki ręczne z wełny i kordonków, filcowanie i wiele innych prowadzonych przez rodziców oraz nauczycieli (warsztaty będą towarzyszyły wydarzeniom artystycznym przez cały dzień)

- kawiarenka z własnymi wypiekami i potrawami,

- stoiska kiermaszowe z własnymi wyrobami.

12.00 - Przedstawienie eurytmiczne: Baśń pt: „Królowa Pszczółw wykonaniu uczniów Szkoły Waldorfskiej – Kasia Piesak

13.00Mini koncert szkolnej orkiestry jazzowej Dmuchawce – Darek Tabisz

13.30Przestawienie Rodziców z przedszkola Kolorowe Listki

14.00 - Licytacja rękodzieł przedszkola Lipowa Alejka

15.00 - Pokazy muzyczne uczniów Szkoły Waldorfskiej – Darek Tabisz

16.00 Finał chóralny w wykonaniu nauczycieli i rodziców poznańskich placówek waldorfskich – Darek Tabisz

 17.00Zakończenie

Zebrane fundusze zostaną przekazane Organom Prowadzącym placówki i przeznaczone na promocję pedagogiki waldorfskiej.

ORGANIZATORZY:

Społeczna Waldorfska Szkoła Podstawowa oraz Społeczne Gimnazjum z Poznania

Waldorfskie Przedszkole Kolorowe Listki

Waldorfskie Przedszkole Lipowa Alejka

________________________________________

HISTORIA PEDAGOGIKI WALDORFSKIEJ NA ŚWIECIE

Po założeniu w Stuttgarcie-Uhlandshöhe, we wrześniu 1919 roku, pierwsza szkoła waldorfska szybko się rozwijała. Potomkowie pracowników Waldorf-Astoria Cigarette Company zostali do niej zapisani dzięki inicjatywie założycieli, Emila i Berty Molt, ale wkrótce przybyło wiele innych dzieci, dzieci, których rodzice poszukiwali w zniszczonej pierwszą wojną światową rzeczywistości bardziej humanistycznych wartości i nowych metod edukacyjnych. Pierwsza szkoła miała dwunastu nauczycieli założycieli, którzy uczestniczyli w dwutygodniowym seminarium z Rudolfem Steinerem, zgłębiając jego antropozoficzne koncepcje, dotyczące natury człowieka oraz edukacji koncentrującej się na rozwijaniu charakteru. Doświadczenie zdobywali podczas pracy w swoich pierwszych klasach, gdzie dzieci i nauczyciele uczyli się razem. Na tym bowiem polega właściwa pedagogika waldorfska: uczniowie i pedagodzy wspólnie się rozwijają.

Do wybuchu drugiej wojny światowej założono 34 szkoły waldorfskie - w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech, w Austrii iw USA. Te nowe szkoły, wspierane przez Rudolfa Steinera, nosiły różne nazwy: Friedwart School, Goethe School, Vrije School, New School. Wszystkie one podkreślały swoją różnorodność, jednocześnie pielęgnując wspólne korzenie. Szkolenie nauczycieli koncentrowało się w Stuttgarcie, odpowiednie placówki powstały również w Szwajcarii i Anglii. Dojście do władzy nazistów oraz wybuch drugiej wojny światowej spowodowały zamknięcie większości szkół w Niemczech, Austrii i na Węgrzech oraz niektórych w Holandii i Norwegii. W czasie wojny liczba placówek waldorfskich wzrosła natomiast w Szwajcarii, Anglii i USA.

W latach 1945-1989 waldorfski ruch edukacyjny okrzepł i stał się szeroko rozpowszechnianym, dobrze utrwalonym modelem edukacyjnym, mimo iż zwolennicy konwencjonalnej myśli pedagogicznej patrzyli nań ze sceptycyzmem, czasami całkowicie go odrzucając. W niektórych krajach (Niemcy, Holandia i Skandynawia) darmowe szkoły waldorfskie zaczęły być częściowo dotowane przez państwo jako obiekty zarządzane prywatnie. W większości krajów jednak to rodzice finansowali szkoły realizujące wizję Steinera, powstało także wiele nowych przedszkoli. Ruch waldorfski nadal rósł, pomimo czasami niepewnych warunków ekonomicznych. W 1985 roku istniało już 306 szkół w 23 różnych krajach.

Globalne rozpowszechnianie się edukacji waldorfskiej, nawet w najdalszych zakątkach świata, trwa do dziś. Zainteresowanie związanymi z nią metodami nauczania można zaobserwować wśród niemal połowy wszystkich narodów świata (około 100 krajach), niezależnie od ich języka, przynależności religijnej czy sytuacji politycznej. Na wszystkich kontynentach znajdziemy przedszkola i szkoły waldorfskie oraz obiekty szkoleniowe dla nauczycieli. Rodzice na całym świecie podejmują niezwykłe zobowiązanie, aby wspierać rozwój swoich pociech i dążyć do przyszłości, w której wartości humanistyczne są osiągalne, a zdrowy rozwój i bycie aktywną częścią społeczeństwa naprawdę możliwe. Waldorfski ruch edukacyjny, z około 1100 szkół i ponad 2000 przedszkoli na całym świecie, stał się największym wolnym ruchem szkolnym na świecie.

Za: Nana Göbel, www.waldorf-100.org

________________________________________

HISTORIA PEDAGOGIKI WALDORFSKIEJ W POLSCE

Pedagogika waldorfska zaistniała w Polsce na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, dzięki Jadwidze Siedleckiej. To ona, była współpracowniczka przy Goetheanum, zorganizowała w na nowo konstytuującym się państwie pierwsze przedszkole waldorfskie. Istniejąca w latach trzydziestych we Wrocławiu szkoła waldorfska została reaktywowana po wojnie, ale szybko ją zamknięto. W roku 1987 odbyło się szkolenie pod tytułem Pedagogika waldorfska w przedszkolu, które zainicjowało powstanie przedszkoli waldorfskich, po jednym w Warszawie i Krakowie. Po przemianach politycznych roku 1989 przybywało warsztatów tematycznych. W roku 1992 powstała pierwsza szkoła waldorfska w Warszawie. W tym samym roku Maria Ziemska i Joop van Heuvel otworzyli trzyletnie studium podyplomowe pedagogiki waldorfskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 założono szkoły w Bielsku-Białej, w 2004 w Krakowie, 2007 w Poznaniu, zaś w 2017 powstały podyplomowe studia z zakresu pedagogiki waldorfskiej w Krakowie i na UAM w Poznaniu.

Obecnie szkoły, które mają prawo do noszenia nazwy "waldorfska" (na ogół organizowane w formie stowarzyszeń, czyli inicjatyw oddolnych obywatelskich) istnieją w Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Poznaniu i Wieliczce. Przez kilka lat działała szkoła w Olsztynie. Zarówno w wymienionych wyżej miastach, jak i we Wrocławiu, Grudziądzu oraz Komorowie działają przedszkola, zrzeszone w powstałym w roku 1995 Związku Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce - są to placówki akredytowane do używania nazwy „waldorfskie”, jak i korzystające z inspiracji pedagogiką waldorfską. Ponadto w licznych placówkach edukacyjnych w Polsce stosuje się wybrane elementy z tejże pedagogiki. Jest ona także inspiracją dla publicznego systemu edukacji w cyklu nauczanie zintegrowanego, a także dla licznych placówek niepublicznych.

"Zachęcamy do odwiedzania strony https://www.waldorf-100.org/"

Skip to content