Menu Zamknij

Nasi nauczyciele:

 

Wojciech Adamczewski – ukończył filologię germańską, broniąc pracę magisterską zatytułowaną Upadek cnót mieszczańskich na przykładzie „Buddenbroków” oraz filologię angielską (na poziomie licencjatu). W swojej praktyce dydaktycznej ma styczność z uczniami i studentami w różnym wieku. W naszej szkole uczy języka angielskiego i niemieckiego, jego główna idea prowadzenia lekcji to aktywny udział wszystkich w zajęciach, nie „wkuwanie” słówek, ale zasada „jedno słówko – jedno zdanie”, ponieważ łatwiej zapamiętuje się to, co się pozna w praktyce. Chciałby wraz z uczniami nawiązać kontakty ze szkołami z zagranicy, regularnie wymieniać się doświadczeniami, oczywiście używając przy tym języków obcych.

Karolina Borowiak – prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej oraz wspomaga szkołę w sprawach administracyjno-księgowych; posiada magisterium z finansów i ekonomii, ale po wieloletniej pracy w księgowości, kierowana potrzebą kreatywnej pracy z dziećmi, ukończyła studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i kwalifikacji nauczycielskich oraz pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej, a obecnie studiuje pedagogikę waldorfską na Uczelni Korczaka w Warszawie. Ma uprawnienia opiekunki zorganizowanych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Jest pasjonatką szydełkowania i zaraża tą umiejętnością wszystkich, niezależnie od wieku. Była koordynatorką i współtwórczynią poznańskich, miejskich projektów „Sztrykowana choinka” oraz „Pod szydełkowym niebem”, a w naszej szkole pomysłodawczynią i koordynatorem ozdobienia szydełkowymi pracami filarów podczas zorganizowanych warsztatów dla dzieci i rodziców, które obecnie zdobią kolorami nasze korytarze. W szkole kieruje się zasadą nauki poprzez zabawę i skojarzenia; dostosowuje pracę do potrzeb i możliwości uczniów, nie rezygnując z zamierzonego celu.

 

Maciej Chojnacki – wykształcenie humanistyczne, obejmujące filologię polską i historię zdobywał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obronił doktorat; posiada również kwalifikacje z zakresu bibliotekoznawstwa. Jedną z jego pasji jest gra na instrumentach klawiszowych, o czym można się przekonać w szkole, kiedy występuje jako akompaniator. W pracy dydaktycznej stara się łączyć metody tradycyjne z nowoczesnymi, analizę z syntezą. Uważa, że w procesie uczenia się istotne jest holistyczne podejście do człowieka, uwzględniające sferę intelektualną, emocjonalną, społeczną, duchową i fizyczną.

Małgorzata Głazowska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z politologii na Wydziale Nauk Społecznych. Polonistka, radiowiec, miłośniczka książek i wszystkiego, co z nimi związane. Organizatorka spotkań z pisarzami w ramach cyklu „O!Czytanie – warsztaty książkowe”, koordynatorka konkursów literackich, autorka publikacji metodycznych i materiałów edukacyjnych, ukazujących się na łamach czasopisma „Polonistyka”. Prowadzi warsztaty pisania kreatywnego „Manufaktura słowa” i zajęcia literackie „Akademia ósmoklasisty” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Poznaniu i, oczywiście, uczy języka polskiego w naszej szkole.

 

Aleksandra Grygiel – jest absolwentką historii sztuki oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, gdzie zdobyła trzy specjalności: kuratora sztuki, krytyka sztuki i pedagoga. Ukończyła studia podyplomowe ze zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, może także pochwalić się dyplomem artystycznym realizowanym w Pracowni Ubioru Unikatowego. Uczestniczyła w licznych warsztatach, konferencjach i szkoleniach, w trakcie których doskonaliła swój artystyczny i dydaktyczny warsztat. Bardzo indywidualnie podchodzi każdego ucznia, koncentrując się na jego mocnych stronach, które stara się wspierać. Motywuje dzieci do działania, zwracając szczególną uwagę na wartość pracy włożonej w proces przyswajania nowej umiejętności czy wiedzy. Niczego nie narzuca, tylko, pełna empatii, pokazuje, jak można pracować, czerpiąc z tego radość.

Karolina Borowiak

Weronika Halaburda – ukończyła kierunek humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bierze udział w pracach komisji Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej w Poznaniu; uczy języka polskiego i historii w szkole podstawowej oraz języka polskiego w liceum, jest również opiekunką podczas zajęć świetlicowych. Jej naukowe zainteresowania oscylują wokół dydaktyki biograficznej, w szczególności poświęconej kobietom „Solidarności”. Interesuje ją temat budowania marki indywidualnej (w tym zakresie posiada ukończone szkolenia), utwierdza więc uczniów w przekonaniu, że rozwijanie i wzmacnianie umiejętności miękkich jest niezwykle istotne. Aktywizuje uczniów, pokazując, że doświadczenie i przeżycie to klucz do lepszego zrozumienia. Bardzo ważne są dla niej dobre relacje z uczniami, ponieważ wychodzi z założenia, że okazanie wsparcia uczniom i możliwość zaufania nauczycielowi jest pierwszym krokiem do owocnej współpracy na zajęciach. Jest osobą zawsze chętną do działania, stara się nie odmawiać pomocy nikomu, dlatego nieustannie angażuje się w liczne projekty badawcze i edukacyjne.

Klaudia Janicka-Królasik – ukończyła biologię człowieka oraz nauczanie biologii i przyrody na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2022 roku związana z naszą szkołą, w której jest niezwykle charyzmatyczną panią od biologii. W swojej pracy dydaktycznej ceni różnorodność i poszukuje równowagi. Jest zwolenniczką nauki poprzez różne zmysły. Stara się pokazać, że nauka biologii jest przygodą, dzięki której można lepiej poznać samego sienie i otaczający nas świat. W wolnej chwili eksperymentuje w kuchni, uwielbia także – jak na przyrodniczkę przystało – obcować z naturą i wsłuchiwać się w jej dźwięki.

Katarzyna Kordus – absolwentka policealnego studium animatorów kultury we Wrocławiu na kierunku aktorskim, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła też studia podyplomowe w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz podyplomowych studiów z edukacji niezależnej w zakresie pedagogiki waldorfskiej. W swojej pracy stawia na relację z drugim człowiekiem, bez względu na wiek, a bycie w roli wychowawczyni daje jej dużo satysfakcji i pozwala się rozwijać.

Agnieszka Młynarczyk – absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła również studia podyplomowe z zakresu pedagogiki alternatywnej (waldorfskiej) oraz edukacji i terapii osób z autyzmem. W trakcie studiów germanistycznych, pracując jako au pair w Niemczech, otwarła się na pracę z dziećmi. Jako nauczycielka waldorfska bierze czynny udział w kontaktach z innymi placówkami waldorfskimi w Polsce, Niemczech i na Litwie. Pasjonuje ją literatura, teatr, film i podróże, z przyjemnością oddaje się kąpielom leśnym, zainspirowana japońską sztuką czerpania mocy z przyrody.

Katarzyna Piesak – ukończyła studia eurytmiczne w Szwajcarii. Była członkinią zespołu scenicznego w Berlinie. Od ponad 30 lat rozwija młodą sztukę ruchu, którą jest eurytmia. Pracuje jako eurytmistka we wszystkich grupach wiekowych, prowadząc warsztaty dla dorosłych i ucząc eurytmii w szkole waldorfskiej (w latach 1998-2000 uczyła w Waldorfskiej Szkole Podstawowej w Bielsku-Białej) oraz przedszkolach waldorfskich (w Krakowie, Bielsku-Białej, a od 2000 roku w Poznaniu). Wraz z mężem przygotowuje projekty artystyczne w Polsce i za granicą (współpracując z pedagogami i artystami ze Szwajcarii, Niemiec i Holandii), łącząc różne dziedziny sztuki, takie jak malarstwo, eurytmia, rzeźba czy teatr. Przykładem tego typu przedsięwzięć są warsztaty głosowo-ruchowe i eurytmiczne w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. Prowadziła zajęcia z eurytmii muzycznej i słownej w ramach projektu „Kadry dla Europy” oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Alternatywnej na UAM w Poznaniu. Jest absolwentką nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego (UAM) oraz edukacji wczesnoszkolnej i sztuki na Wydziale Studiów Artystyczno-Pedagogicznych UAM w Kaliszu. W naszej szkole od 2007 roku prowadzi zajęcia z eurytmii, malowania i rysunku. Jako nauczycielka pokazuje, że eurytmia jest w pewnym sensie syntezą sztuk i łączy w sobie plastykę, muzykę, poezję, taniec i teatr, a taki zestaw przedmiotów stanowi dobrą bazę dla artystycznego rozwoju zarówno dziecka, jak i młodego człowieka. Jednak eurytmia w swojej treści odnosi się również do przedmiotów ścisłych, na przykład do matematyki. W swojej pracy z dziećmi i młodzieżą odwołuje się do naturalnej potrzeby ruchu, piękna i wyrażania siebie oraz wskazuje drogę (zgodnie z fazami rozwojowymi pedagogiki waldorfskiej), która pomaga wzmocnić siłę woli, uporządkować sferę myśli (na przykład w czasie ćwiczeń form geometrycznych) czy rozwinąć entuzjazm w trakcie pracy grupowej.

 

Natalia Prądzyńska – ukończyła jednolite studia magisterskie ze specjalnością kliniczną na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Swoje dotychczasowe doświadczenie zdobywała w ośrodku wsparcia dla ludzi chorujących psychicznie oraz w Domu Pomocy Społecznej o profilu psychiatrycznym; zrealizowała również dwumiesięczny staż w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, gdzie organizowała zajęcia dla pacjentów oddziału dziennego i pomagała osobom w kryzysie zdrowia psychicznego oraz z niepełnosprawnością intelektualną. W naszej szkole pracuje z dziećmi i młodzieżą licealną, udzielając wsparcia zarówno indywidualnego, jak i grupowego, a także organizuje warsztaty profilaktyczne w czasie lekcji wychowawczych. Skupia się na tworzeniu atmosfery akceptacji, zrozumienia i dialogu, aby każda zgłaszana trudność potraktowana była z należytą uwagę.

Adrian Sitarz – ukończył studia licencjackie na kierunku geografia specjalność geo-grafika, studia magisterskie na kierunku geografia o specjalności kartografia i teledetekcja oraz moduł edukacyjny na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także absolwentem studiów podyplomowych z nauczania informatyki w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Przyrodniczych UAM w Poznaniu, gdzie naukowo zajmuje się dendrochronologią, odkrywając historię zmian środowiska zaklętą w słojach drzew. Czynnie działa także jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie pracuje w metodyce zuchowej. W szkole prowadzi lekcje geografii i informatyki, uwrażliwiając dzieci na piękno krajobrazu i umiejętność doświadczania świata, zaraża niezwykłą pasją do odkrywania dalekich i bliskich zakątków Ziemi, a także odsłania przed uczniami rozwijający się świat multimediów i grafiki.

Ariadna Skupniewicz – ukończyła filologię angielską oraz edukację elementarną i język angielski na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę licencjacką poświęciła problemowi wielokulturowości i międzykulturowości w edukacji szkolnej, z kolei w rozprawie magisterskiej skupiła się na badaniu różnorodnych metod nauki języka angielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii i mediów społecznościowych. Doświadczenia dydaktyczne zaczęła zbierać już na początku studiów, pracując z dziećmi i młodzieżą jako lektorka języka angielskiego. W naszej szkole uczy języka angielskiego zarówno uczniów szkoły podstawowej, jak i licealistów. Jej lekcje są urozmaicone, często korzysta z metod aktywizujących, które pozwalają na efektywną i angażującą naukę. Na zajęciach nie brakuje odgrywania ról, zabaw ruchowo-językowych i wspólnych projektów.

Grażyna Stojecka – ukończyła cybernetykę ekonomiczną na poznańskiej Akademii Ekonomicznej. Jest absolwentką podyplomowych studiów z zakresu pedagogiki oraz pedagogiki waldorfskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także egzaminatorką Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W naszej szkole uczy matematyki, stara się zaszczepić w dzieciach i młodzieży licealnej ciekawość świata, zachęcając do jego odkrywania. Jest miłośniczką wiedzy, podziwiającą geniusz ludzi, a także organizatorką i realizatorką wielu szkolnych projektów oraz konkursów. Uwielbia wędrówki, w czasie których poznaje historię oraz tradycje odwiedzanych regionów.

Piotr Śniedziewski – profesor zwyczajny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znawca dziewiętnastowiecznej literatury polskiej i francuskiej, eseista, tłumacz Flauberta. Doktorat pisał o milczeniu w poezji Cypriana Norwida i Stpéhane’a Mallarmégo, habilitację o melancholii w literaturze XIX wieku, a książkę profesorską o metaforze czarnego słońca w twórczości romantyków. W liceum uczy bliskiego czytania literatury, zachęca do kreatywnej pracy i własnej twórczości literackiej. Zrezygnował z podręcznika i samodzielnie przygotowuje materiały dla uczniów.

Dariusz Tabisz – dyrygent, kompozytor, pedagog. Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki waldorfskiej (UAM). Jako dyrygent debiutował operą „Salome” Ryszarda Straussa. Współpracował z takimi reżyserami, jak Marek Weiss-Grzesiński, (Opera Bałtycka), Grzegorz Chrapkiewicz (Teatr Muzyczny w Poznaniu) oraz artystami, wśród których są między innymi Gustaw Holoubek i Jadwiga Kaliszewska. Dyrygował orkiestrami w Polsce i zagranicą (Flamandzką Orkiestrą Radiową, Filharmonią Dolnośląską, Brussels Chamber Orchestra).  Ma na swym koncie światowe premiery utworów współczesnych i historycznych (opera „Madame Curie” Elżbiety Sikory – Paryż Sala UNESCO, „Sonatina na orkiestrę pamięci Maurice’a Ravela” Henryka Warsa – Filharmonia Dolnośląska), a także nagrania radiowe, telewizyjne oraz płytowe („Magnificat” Johna Ruttera – Radio Poznań, koncert-misterium „Deesis” – TVP, „Pieśni” Marii Zamoyskiej – płyta CD). Wśród skomponowanych przez niego utworów znajdują się między innymi dwa cykle do słów Jana Kochanowskiego: „Brzmienia przebudzenia” do „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” oraz muzyka do „Trenów”, utwór „Agnus”, poświęcony pamięci Marii Zamoyskiej, a także kolęda „Śpij, Dzieciątko” dedykowana Johnowi Rutterowi. Od 2015 współpracuje z Kórnickim Towarzystwem Śpiewaczym, prowadząc Chór „Castellum Cantans” w Kórniku. W pracy pedagogicznej koncentruje się na dziecku i odkrywaniu jego potencjału. Fascynuje go wpływ muzyki na rozwój dziecka. Integruje zdobycze Edwina Gordona z założeniami pedagogiki waldorfskiej, prowadząc uczniów do słuchowego rozumienia, twórczości i improwizacji. Jest odpowiedzialny za budowanie szkolnego etosu śpiewu, uczy muzyki we wszystkich klasach szkoły podstawowej, prowadzi także chór oraz zespół instrumentalny. Jest autorem ponad 30 tekstów piosenek, komponuje muzykę do szkolnych teatrów i słuchowisk, realizuje także projekty młodzieżowe, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym. Od 2020 prowadzi klasę jako wychowawca waldorfski. Obecnie pełni także funkcję Prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego Wolna Szkoła Waldorfska w Wirach.

Klaudia Wawrzyniak – absolwentka kulturoznawstwa oraz podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie studiuje edukację i terapię osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w Wyższej Szkole Uni-Terra w Poznaniu. Praktykuje i zgłębia duchowość chrześcijańską, jest miłośniczką Liturgii, czyta Żywoty Świętych. Na lekcje religii własnoręcznie wykonuje pomoce dydaktyczne, zachęca uczniów do refleksji i stawiania pytań. Sama prawdy o świecie szuka w dialogu, medytacji, lekturze i ciszy.

Alicja Wiercińska-Dura – ukończyła studia na Wydziale Chemii Politechniki Poznańskiej oraz studium podyplomowe z farmacji. Jej praca magisterska traktowała o nowoczesnych polimerach, które zaczynają mieć zastosowanie w przemyśle. Jest miłośniczką książek i wszystkiego, co z nimi związane. Czytanie, jak twierdzi, poszerza horyzonty i wzbogaca osobowość. Prowadzi lekcje chemii z zamiłowaniem i pasją. Już w czasie nauki w Studium Pedagogicznym na Politechnice Poznańskiej uczestniczyła w licznych międzynarodowych wyjazdach z młodzieżą. Lubi pracę w szkole i chętnie podejmuje związane z tym wyzwania.  

Weronika Żytkowiak-Barciak – psycholożka, prowadząca zajęcia indywidualne z dziećmi z orzeczeniami oraz uczniami wymagającymi kształcenia specjalnego; jest także nauczycielką wspomagającą oraz wychowawczynią w liceum. Specjalizuje się w rozwiązywaniu konfliktów w przestrzeni szkolnej.

Marta Piątkowska-Górna – od 2023 roku jest dyrektorką naszej szkoły. Absolwentka pięcioletniej psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wybrała ścieżkę kształcenia związaną z wspomaganiem rozwoju, ponieważ zawsze fascynowały ją zagadnienia związane z wzrastaniem człowieka i odkrywaniem jego potencjału. Pracując w szkole, czuje się uprzywilejowana, że może obserwować, w jaki sposób dzieci odkrywają siebie, a ponieważ ukończyła również podyplomowe studia z coachingu w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, kompetentnie towarzyszy uczniom oraz wspiera w dokonywaniu wyborów, pokazując różne perspektywy i kierunki rozwoju. Ukończyła podyplomowe studia z Edukacji Alternatywnej z zakresie Pedagogiki Waldorfskiej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. W pracy z dziećmi i ich rodzicami, która daje jej dużo satysfakcji, kieruje się filozofią rodzicielstwa bliskości oraz wykorzystuje metody komunikacji opartej na empatii. Jako coach stosuje Kodeks Etyczny International Coach Federation oraz Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prywatnie jest mamą, żoną, pasjonatką podróży kulinarnych, miłośniczką sportu i życia w zgodzie ze sobą.

Hubert Brychcy – od 2016 roku jest nauczycielem wychowania fizycznego, swoje doświadczenie zdobywał pracując zarówno z dziećmi w szkole podstawowej, jak i z młodzieżą w szkole średniej. Jest absolwentem wychowania fizycznego w Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich w Wyższej Szkole Edukacji i Sportu (kierunek: wychowanie fizyczne – trener przygotowania motorycznego). Od 7 roku życia trenuje piłkę nożną, w wieku 18 lat zrobił pierwsze uprawnienia trenerskie i rozpoczął swoją pedagogiczną przygodę. Jako trener piłkarski posiada uprawnienia UEFA B. W wolnych chwilach podróżuje, słucha muzyki i uprawia sport.

 

Skip to content