Menu Zamknij

Pedagogika waldorfska

  1. Historia pedagogiki waldorfskiej na świecie
  2. Historia pedagogiki waldorfskiej w Polsce
  3. Historia Pedagogiki waldorfskiej w Poznaniu

Historia Pedagogiki waldorfskiej na świecie

Po założeniu w Stuttgarcie-Uhlandshöhe, we wrześniu 1919 roku, pierwsza szkoła waldorfska szybko się rozwijała. Potomkowie pracowników Waldorf-Astoria Cigarette Company zostali do niej zapisani dzięki inicjatywie założycieli, Emila i Berty Molt, ale wkrótce przybyło wiele innych dzieci, dzieci, których rodzice poszukiwali w zniszczonej pierwszą wojną światową rzeczywistości bardziej humanistycznych wartości i nowych metod edukacyjnych. Pierwsza szkoła miała dwunastu nauczycieli założycieli, którzy uczestniczyli w dwutygodniowym seminarium z Rudolfem Steinerem, zgłębiając jego antropozoficzne koncepcje, dotyczące natury człowieka oraz edukacji koncentrującej się na rozwijaniu charakteru. Doświadczenie zdobywali podczas pracy w swoich pierwszych klasach, gdzie dzieci i nauczyciele uczyli się razem. Na tym bowiem polega właściwa pedagogika waldorfska: uczniowie i pedagodzy wspólnie się rozwijają.

Do wybuchu drugiej wojny światowej założono 34 szkoły waldorfskie - w Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech, w Austrii iw USA. Te nowe szkoły, wspierane przez Rudolfa Steinera, nosiły różne nazwy: Friedwart School, Goethe School, Vrije School, New School. Wszystkie one podkreślały swoją różnorodność, jednocześnie pielęgnując wspólne korzenie. Szkolenie nauczycieli koncentrowało się w Stuttgarcie, odpowiednie placówki powstały również w Szwajcarii i Anglii. Dojście do władzy nazistów oraz wybuch drugiej wojny światowej spowodowały zamknięcie większości szkół w Niemczech, Austrii i na Węgrzech oraz niektórych w Holandii i Norwegii. W czasie wojny liczba placówek waldorfskich wzrosła natomiast w Szwajcarii, Anglii i USA.

W latach 1945-1989 waldorfski ruch edukacyjny okrzepł i stał się szeroko rozpowszechnianym, dobrze utrwalonym modelem edukacyjnym, mimo iż zwolennicy konwencjonalnej myśli pedagogicznej patrzyli nań ze sceptycyzmem, czasami całkowicie go odrzucając. W niektórych krajach (Niemcy, Holandia i Skandynawia) darmowe szkoły waldorfskie zaczęły być częściowo dotowane przez państwo jako obiekty zarządzane prywatnie. W większości krajów jednak to rodzice finansowali szkoły realizujące wizję Steinera, powstało także wiele nowych przedszkoli. Ruch waldorfski nadal rósł, pomimo czasami niepewnych warunków ekonomicznych. W 1985 roku istniało już 306 szkół w 23 różnych krajach.

Globalne rozpowszechnianie się edukacji waldorfskiej, nawet w najdalszych zakątkach świata, trwa do dziś. Zainteresowanie związanymi z nią metodami nauczania można zaobserwować wśród niemal połowy wszystkich narodów świata (około 100 krajach), niezależnie od ich języka, przynależności religijnej czy sytuacji politycznej. Na wszystkich kontynentach znajdziemy przedszkola i szkoły waldorfskie oraz obiekty szkoleniowe dla nauczycieli. Rodzice na całym świecie podejmują niezwykłe zobowiązanie, aby wspierać rozwój swoich pociech i dążyć do przyszłości, w której wartości humanistyczne są osiągalne, a zdrowy rozwój i bycie aktywną częścią społeczeństwa naprawdę możliwe. Waldorfski ruch edukacyjny, z około 1100 szkół i ponad 2000 przedszkoli na całym świecie, stał się największym wolnym ruchem szkolnym na świecie.

Za: Nana Göbel, www.waldorf-100.org

________________________________________

Historia Pedagogiki waldorfskiej w Polsce

Pedagogika waldorfska zaistniała w Polsce na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, dzięki Jadwidze Siedleckiej. To ona, była współpracowniczka przy Goetheanum, zorganizowała w na nowo konstytuującym się państwie pierwsze przedszkole waldorfskie. Istniejąca w latach trzydziestych we Wrocławiu szkoła waldorfska została reaktywowana po wojnie, ale szybko ją zamknięto. W roku 1987 odbyło się szkolenie pod tytułem Pedagogika waldorfska w przedszkolu, które zainicjowało powstanie przedszkoli waldorfskich, po jednym w Warszawie i Krakowie. Po przemianach politycznych roku 1989 przybywało warsztatów tematycznych. W roku 1992 powstała pierwsza szkoła waldorfska w Warszawie. W tym samym roku Maria Ziemska i Joop van Heuvel otworzyli trzyletnie studium podyplomowe pedagogiki waldorfskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 założono szkoły w Bielsku-Białej, w 2004 w Krakowie, 2007 w Poznaniu, zaś w 2017 powstały podyplomowe studia z zakresu pedagogiki waldorfskiej w Krakowie i na UAM w Poznaniu.

Obecnie szkoły, które mają prawo do noszenia nazwy "waldorfska" (na ogół organizowane w formie stowarzyszeń, czyli inicjatyw oddolnych obywatelskich) istnieją w Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Poznaniu i Wieliczce. Przez kilka lat działała szkoła w Olsztynie. Zarówno w wymienionych wyżej miastach, jak i we Wrocławiu, Grudziądzu oraz Komorowie działają przedszkola, zrzeszone w powstałym w roku 1995 Związku Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce - są to placówki akredytowane do używania nazwy „waldorfskie”, jak i korzystające z inspiracji pedagogiką waldorfską. Ponadto w licznych placówkach edukacyjnych w Polsce stosuje się wybrane elementy z tejże pedagogiki. Jest ona także inspiracją dla publicznego systemu edukacji w cyklu nauczanie zintegrowanego, a także dla licznych placówek niepublicznych.

"Zachęcamy do odwiedzania strony https://www.waldorf-100.org/"

Historia Pedagogiki waldorfskiej w Poznaniu

 

Film prezentuje historię pedagogiki waldorfskiej w Poznaniu, historię powstania pierwszej waldorfskiej placówki oraz dalszy rozwój tego nurtu do dnia dzisiejszego.

Ta sentymentalna podróż sięga aż do 1992 roku, kiedy wszystko się zaczęło. Film przedstawia tych, którzy stworzyli fundamenty pedagogiki waldorfskiej w Poznaniu i tych, którzy na tych fundamentach edukują kolejne pokolenia.

Skip to content