Menu Zamknij

SPOŁECZNE LICEUM z elementami pedagogiki waldorfskiej

Kim jesteśmy?

Pedagogika waldorfska to podejście do kształcenia dzieci i młodzieży wypracowane sto lat temu przez Rudolfa Steinera w prowadzonej przez niego szkole przy fabryce Waldorf-Astoria w Niemczech. Choć od założenia pierwszej szkoły waldorfskiej w 1919 roku minęło stulecie, okazuje się, że zastosowane przez Steinera metody nie tylko świetnie sprawdzają się w naszej rzeczywistości, ale są odpowiedzią na wiele problemów współczesnego świata.

W naszym liceum pamiętamy, że człowiek jest jedną całością, a elementy takie jak intelekt, pamięć, emocje czy spostrzegawczość nie są włączane i wyłączane za pomocą pstryczka reagującego na szkolny dzwonek. Dlatego edukacja w naszym liceum jest holistyczna. Dokładamy wszelkich starań, by przekazywana przez nas wiedza tematycznie i emocjonalnie odpowiadała np. bieżącym wydarzeniom angażującym uwagę młodzieży czy choćby porom roku. Nie kierujemy się spisem treści w podręczniku, ale na bieżąco reagujemy na panującą w klasie dynamikę, starając się zaangażować nie tylko intelekt, ale też emocje.

Nauczyciele blisko współpracują ze sobą po to, by dopasować tempo i tematykę zajęć do specyfiki każdej klasy. Kolegia nauczycielskie, na których na bieżąco omawiane są zagadnienia związane z lekcjami i z postępami uczniami, odbywają się co tydzień.

Do naszego liceum zapraszamy wszystkich, którzy ceniącą pracę w małych grupach, lubią indywidualne podejście, są wrażliwi na problemy współczesnego świata, mają artystyczne dusze… W roku szkolnym 2021/2022 oferujemy specjalność KOMUNIKACJA I NOWE MEDIA.

W pakiecie proponujemy rozszerzenie od klasy pierwszej z j. polskiego, filozofii (z elementami socjologii i psychologii) oraz od klasy drugiej wybranego trzeciego przedmiotu (przy min. 3 osobach w grupie). Języki obce to angielski oraz niemiecki.

Dodatkowo oferujemy: warsztaty z praktykami z multimediów, dziennikarstwa, emisji głosu, autoprezentacji; warsztaty aktorskie i dziennikarskie, muzykę, chór i orkiestrę (dla uczniów grających na instrumencie muzycznym), wszechstronną edukację artystyczną, interdyscyplinarne podejście do edukacji z tutoringiem, realizację zajęć zarówno w sposób tradycyjny, jak i metodą projektu.

Czego możesz się spodziewać?

 Szkoła waldorfska to społeczność opierająca się na współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów. Dużą rolę w życiu szkoły zajmują cykliczne święta czy kiermasze, na które rodzice i uczniowie sami przygotowują materiały i dekoracje. Duży nacisk kładziemy na pracę zespołową, ale mała liczebność klas pozwala nam dostosować treści kształcenia do potrzeb i możliwości uczniów.

Zajęcia zaczynają się przed godziną dziewiątą od tak zwanej lekcji głównej. Są one połączone w bloki tematyczne (historia, geografia, fizyka itp.) trwające minimum dwa tygodnie, po to, by uczeń mógł w pełni zaangażować się w poznanie określonego przedziału materiału. W szkole nie ma dzwonków. Liceum, szkoła podstawowa i niewielkie przedszkole znajdują się w jednym budynku, a uczniowie nie są od siebie izolowani – wprost przeciwnie, często starsi uczniowie proszeni są o pomoc młodszym.

W szkole waldorfskiej wierzymy, że człowiek nie dzieli się na ciało i intelekt, dlatego, oprócz tradycyjnych lekcji wychowania fizycznego, odbywają się u nas lekcje eurytmii. Jest to opracowana przez Steinera metoda poruszania się w rytm muzyki, która niewtajemniczonym może przypominać zajęcia baletowe dla początkujących lub gimnastykę. Eurytmia sprzyja poznawaniu swojego ciała, uczy wyczucia rytmu, wyrażania emocji, tak w tańcu jak i w zwykłej rozmowie, usprawnia płynność i precyzyjność ruchu, doskonali orientację przestrzenną, która przydaje się w życiu i pracy tak w pracy artystycznej jak i choćby podczas kierowania samochodem.

Dbamy o rozwój  intelektualny,  społeczny, fizyczny i estetyczny, a także umiejętności praktyczne, – naukę stolarstwa, robótek ręcznych, pracy w glinie itp.

Celem nauczania i wychowania jest wspomaganie młodzieży w dążeniu do stania się świadomymi i odpowiedzialnymi dorosłymi.

2020-06-LO

 Nasza szkoła jest:

  • kameralna – od 5 do 15 osób w klasie
  • ekologiczna – unikamy jednorazowych akcesoriów, w razie potrzeby sami tworzymy ozdoby czy dekoracje, wykorzystując to jako okazję do nauczenia się czegoś
  • otwarta i różnorodna
  • wspierająca – uczniowie z trudnościami w nauce mogą liczyć na zajęcia wyrównawcze, nauczyciela wspomagającego itp.
  • nastawiona na wszechstronny rozwój
  • angażująca i integrująca społeczność uczniów i nauczycieli

 

Jak przebiega rekrutacja?

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego (do pobrania tutaj) i odesłania go na adres szkola@waldorfska.org lub osobistego zawiezienia do sekretariatu szkoły, do zainteresowanych rodziców dzwoni nauczyciel z grupy rekrutacyjnej i umawia się na spotkanie na Zoomie – podczas tego spotkania omawiane są wszystkie interesujące obie strony kwestie.

Skip to content